MUTLU OYUNCAK DÜKKANI / BİRLİKTE EĞLENMEK

11.Bölüm “Birlikte Eğlenmek”
Ayşe atölyede, tasarladığı basit telefon düzeneğini (iki kâğıt bardak, alttan iple birbirine tutturulmuş halde) Pofu’ya gösterirken Elif çıkagelir. Kapıdaki çıngırağın sesiyle birlikte Pofu elindeki kağıt bardağı kulağına tutmuş halde dona kalır. Elif’in yanında bir atlama ipiyle (ahşap tutma yerleri olacak) girer. Elif ip atlama konusunda çok başarılıdır. Yaptığı küçük bir gösteriyle Ayşe’ye de gösterir. Klip şeklinde; ilk olarak olduğu yerde ip atlar, ardından kendi ekseni etrafında dönerek, ileri doğru giderek kareden çıkıp, bir an sonra geriye doğru atlayarak gelir, ayak değiştirerek atlamaya başlar, giderek hızlanır. Ayşe hayranlıkla onu izler. Elif, ip atlarken nasıl mutlu olduğundan bahseder. Ama kimse onunla ip atlamaz. O yüzden ipimi biraz güzelleştirmek ve dikkatlerini çekmek istemektedir. Ahşap tutacaklarını parıltılı süslerle güzelleştirmesi için Ayşe Usta’dan yardım ister. Ayşe öğleden sonra hazır olacağını söyleyerek Elif’i uğurlar. Bu sırada Pofu, en sevdiği oyuncağı olan eski topunu hatırlar. Topla oynamanın daha eğlenceli olduğunu söyleyerek onu aramaya koyulur. Üst kata çıkıp arkadaşlarına topunu görüp görmediklerini sorarak, aramaya koyulur. Nihayet topunu bulduğunda çok mutlu olur. Fakat arkadaşları onunla birlikte top oynamaya yanaşmamaktadır.
Hepsi de başka başka işlerle ilgilenmektedir. Maviş müzik dinlemekte, Robi ve Fistan halat çekme yarışı için hazırlanmakta, Kıpır çizgiromanın resimlerine bakmakta, Çilli de komik bir film izlemektedir. Pofu topunun garip özelliklerini överek onları ikna etmeye çalışır. Mesela bu top hiçbir zaman düz gitmez. Pofu ise topun nereye gideceği kestirilemediği için çok eğlenceli olduğunu savunmaktadır. Üstelik üzerindeki küçük balona bastırıldığında garip ve komik bir ses çıkartmaktadır. Pofu eğlenceli topu ve arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirmek ister ama kimsenin dikkatini çekemez.
Pofu bu duruma biraz bozulur ve mecburen topuyla tek başına oynamak zorunda kalır. Bahçede kendi kendine istop oynamak, (hem adını söyleyip atar hem tutar, ya da futbol oynarken kendi spikerliğini yapmak gibi… Kimsenin onu anlamadığını düşünmeye başladığında Ayşe durumun farkına varır. Beğenilerin farklı olmasının hayata renk kattığını anlaması için ona örnekler verir. Arkadaşlarıyla birlikte eğlenceye katıldığında; onun istediği oyunlara da sıra geleceğini söyler.
Pofu onu dinleyerek arkadaşlarına katılmaya karar verir. Herkes bahçede halat çekme yarışındadır. Pofu gruplardan birine katılır. Birlikte neşeyle oyun oynarlarken ortaya Kırıkdiş çıkar. Bir süre sonra halatın bir ucundan Kırıkdiş diğer yanında kahramanlarımız vardır. Fakat tüm çabalarına rağmen Kırıkdiş halatı alıp kaçar. Kahramanlar oyunları yarım kaldığı için üzülürken, Kıpır bahçenin bir köşesinde duran eski topu fark eder. Hep birlikte istop oynamaya başlarlar. Pofu’nun dileği gerçekleşmiştir. Öğleden sonra Elif atlama ipini almaya geldiğinde; ışıl ışıl ve gösterişli bir iple karşılaşır. Çok mutlu olur. Artık arkadaşları da onunla ip atlamak isteyecektir. Ayşe, tüm arkadaşlarının Elif’le oynamak isteyeceğini söyler. Pofu’ya söylediği gibi; hayatın farklı oyun ve renklerle çok daha eğlenceli olduğunu anlatır.